ژلیش ناخن چیست؟

ژلیش ناخن، نوعی لاک است .که برای طراحی ناخن، با استفاده از رنگ‌های مختلف و اکسسوری‌های ناخن، برای زیباتر‌کردن ظاهر ناخن به کار می‌رود. ژلیش ناخن را، هم می‌توان بر روی ناخن طبیعی و هم بر روی ناخن مصنوعی استفاده کرد.

برای خانم‌هایی که دوست دارند ناخن‌های لاک زده و مرتب داشته باشند تا برای مدت طولانی بر روی ناخن باشد، بهترین انتخاب است. دوام ژلیش  از لاک معمولی بیشتر است و دیگر مشکل لب پر‌شدن لاک را نخواهید داشت.

از جمله خدمات زیبایی که از لاک‌های مبتنی بر ژل استفاده می‌کند و از به نور UV یا LED برای ثبیت لاک روی ناخن‌های شما نیاز دارد. همان‌طور که اشاره شد، ژلیش ناخن، ماندگارتر از لاک معمولی است. لاک معمولی می‌تواند مدت کوتاهی دوام بیاورد و به سرعت و با گذشت تنها دو تا سه روز پاک می‌شود.

این در حالی است که ژلیش برای هفته‌ها بدون ترک‌خوردگی و یا خراش، باقی می‌ماند.

معرفی انواع لاک ژل

لاک‌زدن ناخن‌ها با لاک معمولی می‌تواند کمی آزاردهنده باشد. به دلیل استفاده زیاد از دست‌ها، لاک روی ناخن هایتان مدام ترک‌خورده و تیکه‌تیکه است. این در حالی است که شما ساعت‌ها وقت صرف کرده بودید تا تمیز و مرتب لاک بزنید.

برای رفع این مشکل و داشتن ناخن‌های لاک‌زده با ماندگاری بیشتر، می‌توانید ژل ناخن را امتحان کنید. امروزه، انواع مختلف ژل ناخن وجود دارد که می‌توانید بر اساس علاقه و نیاز خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. انواع ژلیش ناخن عبارت است از:

 • هارد ژل

یکی از محبوب‌ترین انواع زیبایی ناخن، هارد‌ژل ناخن است. هارد‌ژل، بافت غلیظی دارد که تقریباً یک قطره از آن برای یک ناخن کافی است. در استفاده از هاردژل، با کشیدن قلم‌مو از بن ناخن به لبه ناخن، فرم دلخواه شکل می‌گیرد.

هنگامی که این فرآیند کامل شد، به مدت 30 تا 120 دقیقه تحت نور UV یا LED قرار داده می‌شود تا به حالت جامد تبدیل شود. هارد‌ژل، بیشتر برای افزایش طول ناخن‌ها استفاده می‌شود. می‌توانید آن را به هر شکلی که ترجیح می‌دهید، در بیاورید – از فرم نوک تیز گرفته تا فرم بیضی یا مربعی.

به همین دلیل است که هارد‌ژل، بسیار محبوب است. این می‌تواند مجموعه‌ای از ناخن‌های ژلیش‌شده و با اندازه و فرم دلخواه، تنها طی مدت کوتاهی، برای شما فراهم کند. از هارد‌ژل می‌توان برای ترمیم ناخن‌های شکسته نیز استفاده کرد.

در مقایسه با انواع دیگر ژل ناخن، هارد‌ژل، قوی‌ترین آن‌ها است و می‌تواند بسیاری از سایش و خراشیدگی‌های روزمره را تحمل کند. از طرفی دیگر، به عنوان یک مانع محافظ برای ناخن طبیعی نیز عمل می‌کند.

ناخن‌های حاصل از هاردژل، اگر به‌درستی از آن‌ها مراقبت شود، حدود 3 تا 4 هفته دوام خواهند داشت. اگر متوجه شدید که ناخن، شروع به جداشدن از سطح ناخن طبیعی شما کرده است، خودتان آن را جدا نکنید. بهتر است برای جداکردن آن، به یک ناخن‌کار حرفه‌ای مراجعه کنید.

 • سافت ژل

  سافت‌ژل، نوعی لاک ژل‌مانند ضخیم است که یک لایه تکمیلی عالی برای طراحی ناخن ایجاد می‌کنند. لاک‌ ژل، مثالی از این نوع ژل است. این ژل‌ها در رنگ‌ها و برندهای مختلف عرضه می‌شوند.

کار با سافت‌ژل آسان است و حتی می‌توانید خودتان در خانه هم انجام دهید. تنها نقطه ضعفی که دارد این است که برای خشک شدن، نیاز به یک دستگاه‌ UV دارید، اما در مقایسه با نوع دیگر ژل ناخن، خشک‌شدن آن به زمان کمتری نیاز دارد.

لاک‌ژل، قوام روان مانند لاک معمولی دارد، اما دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به لاک معمولی دارد. با این حال، مانند هارد‌ژل‌ که در مورد آن صحبت کردیم، باید زیر نور UV یا LED به مدت 30 ثانیه یا کمتر قرار بگیرد تا خشک شود.

این متد،نازک‌ترین لایه‌ها را نسبت به سایر ژل‌ها اعمال می‌کند و به همین دلیل، استحکام زیادی به ناخن طبیعی نمی‌دهد. این فقط یک رنگ ناخن ماندگارتر و ضد لک است. لاک‌ژل را می‌توان مستقیماً روی ناخن‌های طبیعی یا روی هارد‌ژل اعمال کرد.

هنگامی که روی ناخن‌های طبیعی اعمال می‌شود، می‌تواند بین 2 تا 3 هفته دوام بیاورد. برای پاک کردن لاک‌ژل بهتر است به سالن بروید. اما اگر با تکنیک‌های ریمو لاک‌ژل آشنا هستید، انجام آن در خانه نیز امکان‌پذیر است.

 • شلاک
 • شلاک، نوعی دیگر از لاک‌ژل است که ماندگاری طولانی‌تری دارد. لاک‌های شلاک، مانند سافت‌ژل‌ها، بسیار براق هستند، به‌راحتی استفاده می‌شوند و حتی می‌توانند تا 15 روز برای شما دوام بیاورند.

مانند هر نوع لاک ژل دیگر، باید آنها را زیر دستگاه UV خشک کنید. با این حال، پیدا کردن آن‌ها در مراکز خرید، سخت‌تر است، زیرا فقط شرکت CND در ایالات متحده آن را می‌سازد. حتی به‌سختی می‌توان آن را در اروپا پیدا کرد.

مزایای ژلیش ناخن

شکی نیست که داشتن ناخن‌های تمیز و مرتب، یک الزام است. دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد که چرا برخی خانم‌ها، ژلیش ناخن را انتخاب می‌کنند. از جمله مزایای ژلیش ناخن:

 • ماندگاری طولانی.

  به دلیل استفاده از دستگاه UV و یا LED برای خشک‌کردن ژلیش ناخن، لایه‌ای سفت بر روی ناخن‌ها ایجاد می‌کند. این کار، باعث افزایش ماندگاری و ثبات لاک بر روی ناخن‌ها می‌شود.

 • محافظت از ناخن.

  پوسته سخت حاصل از فرآیند پخت، به‌عنوان مانعی برای ناخن‌های طبیعی شما عمل می‌کند. در نتیجه، ناخن‌های شما را در برابر مواد شیمیایی و آلاینده‌های محیطی محافظت می‌کند که می‌توانند باعث آسیب شوند. اگر ناخن‌های شما به طور طبیعی، مستعد شکستن هستند، ژلیش ناخن، راه‌حل مناسبی است.

 • ظاهر طبیعی.

  ژلیش ناخن، احساسی شبیه به ناخن‌های طبیعی شما دارد. اگرچه آنها سخت و بادوام هستند، اما مانند ناخن‌های طبیعی شما به نظر می‌رسند.

 • عفونت کمتر.

  تشخیص عفونت قارچی در ناخن‌های ژلیش‌شده، راحت‌تر از وقتی است که شما مثلاً از هارد‌ژل استفاده می‌کنید. همچنین شانس ابتلا به عفونت در ژلیش ناخن نسبت به دیگر روش‌ها، کمتر است.

ژلیش ناخن چگونه انجام میشود ؟

ابتدا ناخن‌ها را با استفاده از ابزار مانیکور، مرتب می‌کنند تا اطراف آن از پوسته‌های اضافی پاک شود و ناهمواری‌ها را برطرف کند. هنگامی‌ که ناخن برای لاک‌زدن آماده شد، انواع مواد لازم برای ژلیش ناخن را مرحله‌به‌مرحله بر روی ناخن‌ها اعمال می‌کنند.

تقریباً برای هر مرحله که لاک موردنظر به‌منظور آماده‌سازی سطح ناخن برای لاک‌ژل زده می‌شود، ناخن‌ها را در معرض نور UV یا LED قرار می‌دهند تا لاک، خشک و تثبیت شود.

مرحله آخر که شامل استفاده از لاک‌ژل بر روی ناخن‌ها است، یک مرحله حیاتی به شمار می‌رود. چرا که اگر این نوع لاک، در زمان مشخص و تعیین‌شده، خشک نشود، در نتیجه کار، تأثیر منفی خواهد گذاشت.

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که آیا حتماً برای خشک‌شدن لاک‌ژل نیاز به چنین دستگاهی داریم؟ در جواب شما باید بگویم که بله، لاک‌ژل به گونه‌ای تهیه و طراحی شده است که تنها با نور UV و یا LED خشک می‌شود. اینکه چه مدت‌زمان برای نگه‌داشتن ناخن‌ها زیر دستگاه لازم است، معمولاً به نوع دستگاه و نوع لاک‌های مورد‌ استفاده بستگی دارد.

ابزار مورد نیاز ژلیش ناخن

 • روغن کوتیکول ناخن.

  معمولاً بعد از استفاده از استون برای پاک‌کردن لاک، ناخن‌ها دچار خشکی و سفیدی می‌شوند. روغن کوتیکول ناخن به‌منظور رفع خشکی ناشی از مصرف استون، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به حفظ رطوبت در پوست و صدف ناخن کمک می‌کند.
  سوهان دستی ناخن. یکی از اساسی‌ترین مراحل که باید به‌درستی و دقیق انجام شود، سوهان‌کشی ناخن‌ها برای فرم‌دهی به آن‌ها است. چرا که اگر به صورت اصولی این کار انجام نشود، به صدف ناخن آسیب می‌رساند.

 • نیپر و پوشر ناخن.

  با استفاده از نیپر، زوائد اطراف ناخن چیده می‌شود. برای از بین بردن پوست‌های مرده بر روی صدف ناخن، از پوشر استفاده می‌شود.

 • بافر ناخن.

  قبل از ژلیش ناخن، از بافر ناخن استفاده می‌شود تا سطحی هموار و یکدست ایجاد کند. این کار سطحی بی‌عیب و نقص را برای ژلیش ناخن آماده می‌کند.

 • ضدقارچ یا دهیدراتور ناخن.

  برای از بین‌بردن آلودگی‌ها، رطوبت اضافی و همچنین جلوگیری از رشد قارچ، نیاز به یک محلول ضد‌قارچ است. از این رو قبل از زدن لاک‌ژل بر روی سطح ناخن، از محلول دهیدراتور و یا ضدقارچ استفاده می‌کنند.

 • بیس‌کت

  . پوشش پایه ناخن، چیزی است که به چسبندگی بهتر ژل با ناخن طبیعی و ماندگاری بیشتر آن کمک می‌کند.

 • تاپ‌کت.

  تاپ‌کت چیزی است که لاک‌ژل شما را تثبیت می‌کند و به آن، درخشندگی و زیبایی می‌بخشد.

 • لامپ UV/LED. لامپ UV/LED،

  یکی از مهم‌ترین ابزارها برای داشتن ناخن‌های ژلیش‌شده سالم است. واکنش شیمیایی که توسط منبع نور در این دستگاه فعال می‌شود، ناخن‌ها را به سرعت خشک می‌کند. این باعث می‌شود تا ناخن‌های شما بلافاصله پس از استفاده، دچار خراشیدگی یا لکه نشوند.

مراقبت های بعد از ژلیش ناخن

مراقبت‌های بعد از ژلیش ناخن، به خصوص درحفظ زیبایی آن، بسیار مهم است. پس بیایید در مورد مراقبت‌های بعد از ژلیش ناخن صحبت کنیم. اگر برنامه مشخصی برای مراقبت از ناخن‌های خود ندارید، نگران نباشید.

نیازی نیست بیرون بروید و تعداد انگشت‌شماری محصول مراقبتی بخرید. اساساً، تا زمانی که چند قانون ساده را در ذهن داشته باشید، راهکارهای مؤثری را برای مراقبت و نگهداری از ناخن‌های خود خواهید داشت. نکات مراقبتی بعد از ژلیش ناخن عبارت است از:

از آب رسانی بیش از حد ناخن‌هایتان خودداری کنید
سعی کنید از آب‌رسانی بیش از حد ناخن‌هایتان مانند حمام طولانی و سونا، حداقل به مدت 24 ساعت اجتناب کنید. در حالی که ممکن است هنگام خروج از سالن و یا اگر در خانه ژلیش انجام داده‌اید، به اندازه کافی، لاک خشک شده باشد، اما هنوز ممکن است به طور کامل تثبیت نشده باشد.

اگرچه در تولید لاک‌ژل، از فرمول قوی‌تری نسبت به لاک معمولی استفاده می‌کنند، اما مدتی طول می‌کشد تا کاملاً خشک شود. اگر بلافاصله بعد از ژلیش ناخن، از آب بیش‌از‌حد بر روی دستان خود استفاده کنید، ممکن است به آن‌ها آسیب برسانید.

علاوه بر این، رنگ ژلیش ناخن شما ممکن است زودتر از موعد مقرر آن پاک شود. اگر قرار است دستان شما بعد از سالن با مواد شیمیایی یا هر ماده قوی دیگری برخورد کند، سعی کنید از دستکش برای محافظت از ناخن‌های ژلیش‌شده خود استفاده کنید.

تفاوت ژلیش ناخن و کاشت ناخن

در واقع ژلیش، نوعی لاک است که می‌تواند جایگزینی برای لاک معمولی باشد، چرا که دوام بیشتری دارد. اما در کاشت ناخن، یک لایه به عنوان ناخن مصنوعی، بر روی ناخن قرار می گیرد و باعث تغییر در اندازه ناخن‌های شما می‌شود.

این در حالی است که ژلیش ناخن، به خودی خود، تغییری در اندازه ناخن ایجاد نمی‌کند. روش‌های مختلفی برای کاشت ناخن وجود دارد که یکی از آن‌ها، استفاده از هارد ژل است که موادی با ساختار مولکولی فشرده بر روی ناخن‌هایتان قرار می‌دهد.

کاشت ناخن، برای خانم‌هایی که به دنبال داشتن ناخن‌های بلند مصنوعی هستند، توصیه می‌شود. اما برای آن‌هایی که ترجیح می‌دهند تا ناخن هایی با ظاهر طبیعی‌تر داشته باشند، ژلیش، گزینه بهتری است.

آیا ژلیش ناخن عوارض دارد؟

در طی چند سال گذشته، ژلیش ناخن، به محبوب‌ترین خدمات زیبایی ناخن در هر سالن زیبایی تبدیل شده است. تحقیقات زیادی در مورد آسیب به پوست و ناخن‌ها انجام شده است. نتایج حاصل از تحقیقات نشان داده است که نور UV می‌تواند برای پوست مضر باشد.

از این رو، توصیه می‌شود که قبل از قرار دادن ناخن‌ها در زیر دستگاه، به آن ضدآفتاب بزنید. البته در بعضی از سالن‌های زیبایی، برای کاهش عوارض ناشی از نور UV، ترجیح می‌دهند که از لامپ LED استفاده کنند.

از سوی دیگر برای پاک کردن ژلیش ناخن، در بعضی از سالن‌های زیبایی، از مواد پاک‌کننده‌ای استفاده می‌کنند که نه تنها سمی است، بلکه برخی از آن‌ها سرطان‌زا نیز هستند. این ترکیبات شامل بوتیل فتالات، قرمالدئید و تولوئن است.

اما به طور کلی، اگر ژلیش ناخن، به‌صورت حرفه‌ای انجام شود، بد نیست و عوارض خاصی ندارد. در صورتی که فرآیند ژلیش ناخن و ریمو آن، به‌درستی و توسط یک ناخن‌کار باتجربه انجام شود، آسیبی به ناخن‌هایتان وارد نخواهد کرد.

در سالن زیبایی مریم خدایی ،میتوانید با خیال آسوده ناخن های زیبا با طراحی های خاص بدون هیچ آسیبی به ناخن ها را تجربه کنید .