مو خوره چیست؟

اگر بخواهیم موخوره را در زبان بسیار ساده برایتان توضیح دهیم، باید بگوییم که چند شاخه شدن یک ساقه مو را موخوره می‌گویند. یعنی اینکه یک تار موی شما خود به دو یا چند قسمت تقسیم می‌شود. معمولا موها به دو شاخه تقسیم می‌شوند.

این موضوع بیشتر برای موهای بلند رخ می‌دهد و به همین دلیل خانم‌ها بیشتر از آقایان به مشکل دچار می‌شوند. کسانی که موهای خشک دارند نسبت به کسانی که موهایشان چرب است، بیشتر با این مشکل مواجه می‌شوند.

دلیل آن هم شکنندگی و خشکی موها است. موهای چرب به دلیل رطوبتی که دارند، از ایجاد یا رشد موخوره جلوگیری می‌کند. موخوره‌ها به کتیکول موها آسیب می‌زنند و باعث فرسودگی فیبر داخلی آن می‌شوند.

این موضوع باعث می‌شود تا بخش محافظت کننده سطح تار مو از بین برود و نوک تار مو به دو یا چند شاخه تقسیم شود. معمولا موها در دو جهت طولی و عرضی به این مشکل دچار می‌شوند.

معمولا آسیب عرضی موها را در قالب وز شدن موها میشناسیم و به آسیب‌های طولی موخوره می‌گوییم.

عوامل ایجاد مو خوره:

عوامل زیادی هستند که در ایجاد موخوره موثرند. شیوه‌های نگهداری از موها مهمترین عامل در ایجاد این مشکل است. استفاده زیاد از سشوار و اتوی مو و دیگر ابزارهای حالت دادن به مو هم می‌تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد موخوره داشته باشند.

به طور کلی هر ابزاری که با دمای بالا می‌تواند از رطوبت موی شما بکاهد، نقش زیادی در ایجاد این مشکل خواهد داشت. استفاده مرتب از رنگ مو، شامپوهای اسیدی و قلیایی و ترکیبات حاوی الکل هم می‌تواند این مشکل را در موهای شما بیشتر کند.

استفاده از برس‌های غیر استاندارد یا برس‌های فلزی برای شانه کردن موها، شانه کردن در هنگامی که موهای خیس دارید، بیشتر محکم و بسیار شدید موهای با کش، شستشوی خشن موها

فردار کردن موها به مدت طولانی و در زیر نور مستقیم آفتاب و کم آبی بدن و خشکی پوست، می‌تواند نقش مهمی در ایجاد موخوره ایفا کنند.

درباره سازوکار موخوره گیری

دستگاه‌ها و ابزارهایی که برای موخوره گیری پیشنهاد می‌شود، معمولا شاخه‌های اضافه نوک موها را از تار موها جدا می‌کند. با جدا شدن این موهای چند شاخه، موهای شما چند درجه شاداب‌تر، یکدست‌تر و زیباتر می‌شود.

با این وجود باید توجه داشته باشید که موخوره هم به طول موها آسیب می‌زند و هم به عرض آن. اما دستگاه‌های موخوره‌گیری فقط طول موها را درمان می‌کند.

بنابراین عرض موها که در اثر موخوره وز می‌شود، ممکن است به همین حالت بماند. برای درمان عرض موهای گرفتار موخوره بهترین روش، روغن‌تراپی است.

بهترین روش‌های موخوره‌گیری

روز به روز دستگاه‌ها و ابزارهای جدید و قدرتمندتر برای فرآیندهای زیبایی و سلامت پوست و مو طراحی و تولید می‌شود. اما در حال حاضر بهترین روش‌های موخوره‌گیری عبارتند از:

1. قیچی موخوره گیری

این قیچی‌ها بیشتر برای جلوگیری از ایجاد موخوره کاربرد دارند. با این حال قیچی موخوره‌گیری تار موها را به گونه‌ای کوتاه می‌کند، که منافذ نوک آن بسته شده و دیگر مستعد موخوره نباشند.

2. کوتاهی موها

هیچ روشی به اندازه کوتاهی موها، موخوره‌های موجود را به کلی از بین نمی‌برد. البته در این روش شما مجبورید موها را از بالاتر از قسمتی که چند شاخه شده است، کوتاه کنید.

یعنی قد موهایتان در این روش ممکن است خیلی کوتاه شود. با این حال با کوتاهی موها، تارهایتان جان دوباره گرفته و شادابی خود را تا حدود زیادی باز می‌یابند.

3. نوک‌گیری در آرایشگاه

وقتی هنوز تارهای دو یا چند شاخه زیاد به سمت بالای موها پیشروی نکرده‌اند، می‌توانید از نوک‌گیری استفاده کنید. با نوک‌گیری موها در آرایشگاه مریم خدایی یک تا دو سانتی‌متر از نوک موها که معمولا ضعیف‌تر، خشک‌تر و بیشتر مستعد موخوره است، قیچی می‌شود.

اگر این کار را به موقع انجام دهید، دوشاخه‌ها از بین رفته و مشکل حاد نمی‌شود. در ضمن لازم است این کار را هر ماه تکرار کنید.

مراقبت‌های بعد از موخوره‌گیری

حالا که با استفاده از یکی از روش‌های بالا موخوره‌ها را از بین برده‌اید، بهتر است موظب باشید. شما می‌توانید با استفاده از اقدامات زیر از بروز دوباره موخوره بعد از موخوره جلوگیری کنید:

1.شامپو را به پوست سرتان بزنید و خیلی آرام با نوک انگشتانتان کف شامپو را روی پوست سر ماساژ دهید. شستشوی خشن ساقه موها با شامپو موجب موخوره می‌شود.

2.نرم‌کننده را فقط در نوک موها اعمال کنید و آن را دو دقیقه به همان حالت رها کنید. بعد از استفاده از نرم‌کننده موهایتان را طولانی آبکشی نکنید. اجازه دهید مقدار خیلی کمی از نرم‌کننده روی نوک موهایتان باقی بماند.

3.وقتی موهایتان خیس است به هیچ عنوان آن را شانه نزنید و نبندید. بهتر است تا زمانی که موهایتان حداقل ۸۰ درصد رطوبت خود را از دست می‌دهد، به موهایتان دست نزنید. موها را به حال خود بگذارید تا به آرامی خشک شود.

4.سعی کنید بیشتر طول روز موهایتان را ببافید یا ببندید. باز بودن دایم موها احتمال ایجاد موخوره را افزایش می‌دهد.

5.بعد از شنا حتما موهای خود را با شامپو بشویید. این کار باعث می‌شود کلر از روی مو پاک شده و احتمال بروز موخوره کاهش پیدا کند.

6.حوله را به هیچ عنوان بر روی موهایتان عقب و جلو نبرید. برای خشک کردن موها کافی است حوله را بر ساقه مو قرار داده و آرام فشار دهید. در این صورت آب موها بدون آسیب گرفته می‌شود.

7.سشوار را در فاصله ۳۰ سانتی‌متری موها بگیرید. در ضمن به جای اینکه باد سشوار را به سمت نوک موها که مستعد خشکی است بگیرید، تمرکز آن را روی قسمت‌های میانی ساقه موها قرار دهید.

8.شانه و برسی که برای شانه زدن موهایتان استفاده می‌کنید را باکیفیت انتخاب کنید. مثلا شانه و برس چوبی برای جلوگیری از موخوره تاثیر زیادی دارد. شانه چوبی از ایجاد الکتریسیته ساکن که عامل موخوره است جلوگیری می‌کند.

9.شانه چوبی همچنین چربی طبیعی پوست سر را روی موها توزیع کرده و از خشکی نوک موها و موخوره پیشگیری می‌کند.

10.روبالشی ابریشم یا ساتن ابریشم نقش مهمی در حفظ سلامت موها در طول شب دارد. روبالشی ابریشم برخلاف روبالشی پنبه‌ای و محصولات رایج موجود در بازار، در طول شب آب موها را جذب نمی‌کند.

بنابراین استفاده از روبالشی ابریشم به نوعی از خشک شدن موها جلوگیری می‌کند. مزیت دیگر این نوع روبالشی لطافت و نرمی بیش از حد آن است. این ویژگی نیز تا حدود زیادی مانع موخوره در نوک موها می‌شود.

11.همیشه نوک موهایتان را با روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل چرب کنید. همانطور که می‌دانید خشکی بزرگترین عامل موخوره است.

12.حتما هر ماه یک تا دو سانتی‌متر از نوک موهایتان را با قیچی خیلی تیز کوتاه کنید. این کار به میزان قابل توجهی از بروز یا پیشروی موخوره جلوگیری می‌کند