بن مژه چیست؟

بن مژه روش آرایش نیمه دائمی است که بنام تاتو خط مژه نیز شناخته می شود که توسط پیگمنترهای حرفه ای در سالن تخصصی میکروبلیدینگ مریم خدایی انجام م شود.این نوع آرایش با روش های مختلفی انجام می شود که معمولی ترین آن کشیدن یک خط نازک بالای خط مژه است که می تواند دنباله دار هم باشد ،ولی این تنها روش آن نیست . یکی دیگر از روش های کشیدن بن مژه بکارگیری جوهر میکروبلیدینگ بصورت نقطه ای و پر کردن فضای خال بین مژه هاست که زیبایی چشمها را جلوه بیشتری می بخشد.

این تاتو در بین مژه ها اجرا میشه و موجب پر تر و پررنگ تر به نظر رسیدن مژه ها میشه. تاتو خط مژه (بن مژه) برای افرادی مناسبه که میخوان ضمن حفظ حالت طبیعی چشمها شون، چشم های زیباتری داشته باشن؛ همچنین برای افرادی که چشمهای درشت دارن و یا مژه های کم پشت دارن بسیارکارآمد و زیباست.

اگر می‌خواهید به چشم‌هایتان روحی تازه ببخشید، حتی هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید و یا در استخر هستید چشمانی زیبا و پرشور و درعین‌حال نچرال داشته باشید؛ ما به شما بن مژه (lash enhancement tattoo) را پیشنهاد می‌دهیم.

مراحل انجام و روش بن مژه

دستگاه:

دستگاهی که برای بن مژه استفاده می‌شود بسیار متفاوت از دستگاه تتو و میکروبلیدینگ است. این دستگاه کامپیوتری هوشمند، نیازی به تنظیم کردن سرعت و فشار ندارد، چرا که به‌صورت خودکار و باتوجه‌به قسمت‌های مختلف پوست اتوماتیک تنظیم می‌شود.

مشاوره:

در ابتدا به شما مشاوره کامل داده می‌شود. در این مرحله هرگونه ممنوعیت، بیماری و داروهای مورداستفاده و همچنین نوع پوستتان بررسی می‌شود. در صورت استفاده از دارو و یا روتین پوستی و محصولات بهداشتی خاص، تاریخ دیگری به شما داده می‌شود .تا با رعایت نکات لازم به بهترین نتیجه برسید.

بی حسی:

پس از مشاوره و دادن وقت مناسب، اول‌ازهمه روی پلک بی‌حسی مناسب گذاشته می‌شود تا راحتی هر چه بیشتر برای شما فراهم شود. چون این روش روی پلک انجام می‌شود؛ بیشتر از هر چیزی مردم فکر می‌کنند که ممکن است بسیار دردناک باشد.

هر شخصی آستانه تحمل درد متفاوتی دارد. اما به‌طورکلی از افراد مختلف نظرسنجی انجام شده است و درد آن را پس از اثر کردن بی‌حسی مانند قلقلکی روی پلک توصیف کرده‌اند.

طول مدت انجام:

انجام این روش بین 90 دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد. این مدت شامل زمانی که برای اثربخشی بی‌حسی می‌گذارید هم می‌شود.

پس از گذشت 4 الی 6 هفته، مجدد برای ترمیم باید مراجعه کنید. در جلسه ترمیم برای جاهای باقی‌مانده رنگ گذاشته می‌شود و اگر نکته خاصی مدنظر شما باشد اعمال می‌شود.

ماندگاری بن مژه

بعد از جلسه ترمیم تا 3 الی 5 سال تتو روی چشم شما می‌ماند ،چراکه پوست این ناحیه نازک‌تر است. بسته به نوع پوست و لایف‌استایل هر شخص این مدت متغیر است.

ماندگاری بن مژه خیلی بیشتر از میکروبلیدینگ یا سایر روش‌های آرایش دائم است.

بن مژه مناسب چه کسانی است

همچنین این روش مناسب افرادی است که نسبت به لوازم‌آرایش آلرژی دارند درعین‌حال عاشق آرایش کردن هستند. این روش برای بیماران دیابتی و کسانی که گلوکوم چشمی و یا گریوز دارند مناسب نیست.

برای خانم‌های باردار هم این آرایش نیمه دائم انجام نمی‌شود. اگر به‌تازگی جراحی چشم انجام داده‌اید و یا به‌زودی قصد انجام آن را دارید بهتر است دست نگه‌دارید و انجام تتو را به فرصتی دیگر موکول کنید.

اگر آرایشگر خوبی نیستید ،یا هنگام زدن خط چشم و ریمل با مشکل لرزش دست مواجهید و یا حتی دید کامل و مناسبی ندارید. با روش بن مژه می‌توانید ظاهری همواره آراسته و زیبا داشته باشید.

تفاوت بن مژه با تتو خط چشم

هر دو این روش‌ها روی پلک و نزدیک چشم انجام می‌شوند. اما در بن مژه رنگ بین مژه‌ها گذاشته می‌شود و ظاهری بسیار نچرال و طبیعی دارد. تتو خط چشم بالای مژه‌ها انجام می‌شود. باتوجه‌به شکل آن انواع مختلفی مانند خط چشم‌گربه‌ای وجود دارد.

اینکه بن مژه یا تتو خط چشم انجام دهید کاملاً بستگی به سلیقه و شرایط شما دارد.

مزایای بن مژه

 • برای همه انواع پوست مناسب است.
 • باتوجه‌به سلیقه و شرایط شخصی‌سازی می‌شود.
 • چشم‌ها را بزرگ‌تر و زیباتر نشان می‌دهد. با انجام آن در هزینه و زمان صرفه‌جویی می‌شود.
 • کسانی که به مواد آرایشی حساسیت دارند بسیار مناسب است.
 • افرادی که بلد نیستند آرایش کنند بسیار کمک‌کننده است.
 • با روش بن مژه حتی جاهایی که نمی‌توانید آرایش کنید مانند استخر و باشگاه و … ظاهری آراسته و زیبا دارید.
 •  خانم هایی که تحت درمان سرطان و یا آلوپسیا هستند این روش بسیار مناسب است.
 • اگر به هر دلیلی مژه‌های کم‌پشتی دارید و یا مژه‌های شما ریخته است این روش بسیار کاربردی است.

عوارض بن مژه

 • این روش چون نزدیک چشم انجام می‌شود ،اگر شخص حرفه‌ای و مناسب برای انجام آن انتخاب نکنید می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد.
 • پوست اطراف چشم از قسمت‌های حساس بدن است ،که با انجام هر گونه تتو می‌تواند ضعیف و چروک شود. اگر این روش به‌درستی انجام نشود می‌تواند باعث ریزش مژه‌ها شود.
 • در صورت استریل نبودن ابزار مورداستفاده ،احتمال انتقال بیماری‌هایی از قبیل هپاتیت و ایدز وجود دارد. همچنین می‌تواند باعث عفونت چشمی شود.
 • امکان پاک‌کردن بن مژه وجود ندارد اما ازآنجایی‌که روشی نیمه دائم است .می‌توانید 3 الی 5 سال منتظر بمانید تا خودبه‌خود محو شود.
 • ازآنجایی‌که رنگ مورداستفاده در این روش شیمیایی است؛ توجه کنید از چه رنگی برای شما استفاده می‌شود.

مراقبت های قبل و بعد از انجام بن مژه

برای اثربخشی هرچه بیشتر و رسیدن به حالت مطلوب و دلخواه بن مژه‌ای که برای انجام آن اقدام کرده‌اید، لازم است یک سری نکات را رعایت کنید. در صورت رعایت‌نکردن موارد قبل از انجام تتو، ممکن است خونریزی زیاد باشد و رنگ‌ها از پوست خارج شوند و بن مژه شما به حالت دلخواهتان نرسد.

در صورت رعایت‌نکردن نکات پس از انجام این روش هم به نتیجه و ماندگاری مطلوب نخواهید رسید.

مراقبت های قبل از انجام بن مژه
 1. سه ماه قبل از انجام تتو بن مژه سرم تقویت رشد مژه و لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده نکنید و لیزر پوست انجام ندهید.
 2.  یک ماه قبل، تزریق بوتاکس انجام ندهید.
 3.  دوهفته قبل، مژه‌ها را رنگ نکنید. آفتاب گرفتن و برنزه کردن هم در این مدت ممنوع است.
 4. از یک هفته قبل، اکستنشن مژه‌هایتان را ریموو کنید. از محصولات لایه‌بردار و اسیدی برای پوست هم استفاده نکنید.
 5. 48 ساعت قبل، آسپرین، ایبوپروفن، نیاسین و ویتامین E مصرف نکنید. مگر در مواقع ضروری و با مشورت پزشک.
 6.  24 ساعت قبل از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید.
 7. قبل از رفتن به جلسه دوش بگیرید چراکه بعد از انجام تتو تا مدتی باید محل آن را خشک نگه دارید.
 8. در دوره پریود بن مژه را انجام ندهید. در این دوره درد انجام تتو بیشتر خواهد بود. رنگ‌پذیری هم در این دوره کمتر است.
 9. روز جلسه از فعالیت‌هایی که موجب تعریق بیش از حد می‌شود خودداری کنید.
مراقبت های پس از انجام بن مژه
 1. از مرطوب کردن محل تتو خودداری کنید و در 24 ساعت اولیه آن را خشک نگه دارید.
 2. از زدن هرگونه مواد آرایشی و پاک‌کننده تا زمان بهبود خودداری کنید.
 3. رسیدن به رنگ مورد نظرتان زمان بر است و پس از بهبودی کامل مشخص می‌شود. صبر کنید.
 4. رنگ تتو در طول زمان محو می‌شود. ماندگاری آن بستگی به نوع پوست (در پوست‌های چرب زودتر محو می‌شود)، لایف‌استایل، در معرض نور خورشید قرارگرفتن، نوع رنگ مورداستفاده، پاره شدن مویرگ‌ها و کمبود آهن دارد. تاحدامکان به این موارد توجه کنید.
 5. از عینک و کلاه آفتابی استفاده کنید. هنگام رفتن به سولار از عینک مخصوص برنزه کردن استفاده کنید.
 6. در صورتی که قصد انجام ام‌آرآی دارید تکنسین را از وجود تتو خود، آگاه کنید.
 7. اگر قصد انجام لیزر دارید از اپراتور درخواست عینک مخصوص لیزر کنید.

دوره نقاهت بن مژه

ورم جزئی پلک پس از انجام بن مژه کاملاً طبیعی است که پس از گذشت چند ساعت کاهش پیدا می‌کند.

در هفته اول رنگ بن مژه بسیار تیره‌تر و پررنگ‌تر از رنگ واقعی آن خواهد بود. تا آخر هفته دوم کم‌کم پوست لایه‌برداری می‌شود و پوسته می‌اندازد که باعث می‌شود روشن‌تر از رنگ مورد نظرتان به نظر برسد.

بین 4 تا 8 هفته بعد پلک به طور کامل بهبود می‌یابد و رنگ آن مشخص‌تر می‌شود و بالاخره به رنگ موردنظر می‌رسد. بین 30 تا 60 روز بعد نوبت جلسه ترمیم است تا اصلاحات موردنظر انجام شود.

حال که همه نکات لازم در مورد بن مژه را می‌دانید می‌توانید بادقت و آگاهی این آرایش نیمه دائم زیبا را انجام دهید و از داشتن ظاهری زیبا نهایت لذت را ببرید.