اسکراب چیست؟

اسکراب مو یا کف سر بسیار با شامپو کردن متفاوت است. به کمک اسکراب می‌توان آلودگی‌ها و چربی‌هایی را که در کف سر تجمع کرده‌اند پاک کرد و یک محیط ایده‌آل برای موهای سالم ایجاد نمود.

همانند اسکراب‌های صورت و بدن، اسکراب‌های کف سر نیز در 3 مدل موجود می‌باشند: اسکراب شیمیایی، فیزیکی و مخلوطی از هر دو.

اسکراب مو چیست؟

اسکراب مو که با نام‌های اسکراب کف سر و اسکراب پوست سر نیز شناخته می‌شود، به برداشتن و پاک‌کردن سموم، ذرات عرق، سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌ها از کف سر به کمک مواد شیمیایی یا محصولات طبیعی اطلاق می‌شود.

اسکراب لایه بردار، پوست سر و فولیکول مو را تمیز و شاداب کرده و به رشد سالم موها کمک می‌کند. بسیاری از افراد به موهای خود بیشتر توجه می‌کنند تا کف سر؛

اما حقیقت این است که برای داشتن موهای سالم باید کف سر سالمی داشت.

روش های اسکراب پوست سر

اسکراب مو نازی آباد مریم خدایی

برای لایه‌برداری پوست، دو روش وجود دارد:

1.لایه‌برداری فیزیکی

2.لایه‌برداری شیمیایی

در لایه‌برداری شیمیایی به کمک یک اسید ملایم پیوندهای بین سلول‌های مرده پوست را شکسته و باعث می‌شوند این سلول‌ها بعد از شست‌وشو از روی پوست پاک شوند.

لایه‌بردارهای فیزیکی مانند اسکراب‌های لایه بردار کف سر و شامپوهای لایه بردار با استفاده از مواد شن مانند مثل پودر برنج و شکر به‌ آرامی سلول‌های مرده را از روی پوست می‌خراشند.

این شامپوها و اسکراب‌ها به طور معمول حاوی مواد مرطوب‌کننده و آرام‌بخش هستند که به‌ سلامت کف سر کمک می‌کنند.

با وجود این که اسکراب‌های شیمیایی برای پوست صورت مفید هستند؛ اما اسید موجود در آن‌ها می‌تواند به موها آسیب برساند و آن‌ها را خشک کند.

به همین دلیل اگر به دنبال لایه‌برداری کف سر هستید بهتر است از لایه‌بردارهایی که هم خاصیت فیزیکی دارند و هم شیمیایی دارند، استفاده کنید.

مزایای اسکراب مو

آرایشگران دریافته‌اند که کف سر سالم کلید اصلی داشتن موهایی سالم و درخشان است و می‌تواند بسیاری از مشکلات مو مانند شوره و نازک شدن موها را درمان کرده و موهای خشک و آسیب‌دیده را به موهایی درخشان و ابریشم مانند تبدیل کند.

 به کنترل شوره سر کمک می‌کند.

کف سر به طور طبیعی نوعی چربی تولید می‌کند که سموم نام دارد و کف سر و موها را مرطوب نگه می‌دارد. اما تولید بیش از اندازه سموم یا تجمع آن در کف سر می‌تواند باعث به‌ وجود آمدن نوعی شوره و قارچ به نام مالاسزیا گلوبوزا شود.

استفاده از اسکراب برای درمان این شوره‌ها به کنترل این قارچ و کاهش این پوسته‌های سفید کمک می‌کند.

 به حجم موها می‌افزاید.

اسکراب‌های مو در پاک‌کردن آلودگی‌های ناشی از محصولات آرایشی مو، املاح موجود در آب و … بسیار مؤثر هستند. تجمع این مواد باعث چربی شدید کف سر و موها می‌شود.

در برخی موارد متوجه می‌شوید که بعد از شستن موها با شامپوی معمولی همچنان موها چرب باقی می‌مانند؛ این مشکل ناشی از تجمع این آلودگی‌ها است .

درصورتی‌که موها نازک و کم‌حجم باشند بیش‌ازپیش خود را نشان خواهد داد.

استفاده از یک‌ لایه بردار مناسب این آلودگی‌ها را پاک‌کرده و باعث می‌شود تا موها براق، پرحجم و نرم به نظر برسند.

خارش کف سر را بر طرف می‌کند.

تجمع مواد آرایشی، سختی آب و سموم می‌تواند باعث حساسیت و خارش کف سر شود. در برخی موارد تجمع این آلودگی‌ها باعث التهاب ریشه مو و درد گرفتن موهای سر می‌گردند.

استفاده از اسکراب کف سر این آلودگی‌ها را پاک‌ کرده و به کاهش خارش کمک می‌کند.

 باعث تحریک رشد موها می‌شود.

موها از کف سر رشد می‌کنند، به همین دلیل طبیعی است که داشتن کف سر سالم باعث رشد بهتر موها می‌شود.

استفاده از یک لایه بردار مناسب با بهبود گردش خون در کف سر فولیکول‌های مو را با مواد مغذی مورد نیاز تغذیه کرده و به رشد آن‌ها کمک می‌کند.

روش و مراحل لایه برداری کف سر

حال که در خصوص انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش اسکراب صحبت کردیم، نوبت آن است که نحوه انجام اسکراب را بیاموزیم.

1.برای شروع پروسه، موها را خیس می‌کنیم.
2.به‌آرامی اسکراب مناسب را بر روی کف سر ماساژ می‌دهیم.
3.اسکراب را ماساژ داده تا به‌ اندازه کافی کف کند و آلودگی‌ها و چربی‌ها را در خود حل نماید.
می‌توانیم از برخی شانه‌های مخصوص اسکراب استفاده کنیم. این شانه‌ها به پاک‌کردن آلودگی‌ها، چربی‌های اضافه و سلول‌های مرده کمک می‌کنند.
4.آب‌کشی کامل موها با آب ولرم تا زمانی که تمامی این مواد و نمک‌ها از مو پاک شوند.
5.استفاده از نرم‌کننده حاوی روغن نارگیل یا ماسک موی مرطوب‌کننده کف سر برای تقویت موها و تغذیه کف سر.

بعد از اسکراب، فولیکول‌های مو آماده جذب مواد مغذی هستند تا موها ظاهری سالم‌تر پیدا کنند.

اسکراب انواع موی سر

بعد از لایه‌برداری کف سر، لایه اپیدرم پوست نازک‌تر می‌شود؛ به همین دلیل باید نوع موی خود را بشناسید و اسکراب مناسب آن را تهیه نمایید.

کف سر معمولی

درصورتی‌که کف سر شما بیش از اندازه چرب یا خشک نمی‌باشد، می‌توان گفت کف سر معمولی و متعادلی دارید. در این حالت نحوه اسکراب بیشتر به اولویت‌های شما بستگی دارد.

می‌توانید از لایه‌بردارهای فیزیکی  استفاده کنید. این اسکراب‌ها با جابه‌جاکردن و از جا کندن سلول‌های مرده و آلودگی‌ها از روی پوست به پاک‌کردن آن‌ها کمک می‌کنند.

همچنین می‌توانید از لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده کنید که با استفاده از یک اسید ملایم مانند آلفا هیدروکسی اسید یا بتا هیدروکسی اسیدها به پاک‌کردن کف سر کمک می‌نمایند.

کف سر چرب

چرب بودن کف سر باعث می‌شود تا موها به‌سرعت چرب شوند. در صورت داشتن کف سر چرب، بهتر است از لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده کنید. محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها و بتا هیدروکسی اسیدها به برداشتن سلول‌های مرده، رفع انسداد فولیکول‌های مو و پاک‌کردن چربی‌های اضافه کمک می‌کنند.

به طور معمول، افرادی که موهای چربی دارند بهتر است بیش از دیگران از اسکراب کف سر استفاده کنند.

کف سر خشک

درصورتی‌که کف سر شما دچار خارش است و پوسته‌پوسته می‌شود، به‌ احتمال زیاد می‌توان گفت که کف سر خشکی دارید.

در این شرایط بهتر است که از لایه‌بردارهای فیزیکی استفاده کنید چرا که به‌آرامی این پوسته‌ها را برداشته و در مقایسه با لایه‌بردارهای شیمیایی از خشک‌شدن بیشتر پوست سر جلوگیری می‌کنند.

استفاده از ماسک‌های آبرسان می‌توانند به آبرسانی و ریلکس کردن کف سر کمک کنند. درصورتی‌که شوره و پوسته‌های سر شما بسیار زیاد است، می‌توانید از اسکراب‌های حاوی شکر یا نمک استفاده کنید.

چرا که قدرت این اسکراب‌ها در لایه‌برداری بسیار زیاد است. درصورتی‌که مشکلات پوستی کف سر شما شدید می‌باشد توصیه می‌شود برای درمان به یک متخصص پوست مراجعه نمایید.

عوارض احتمالی بعد از لایه برداری کف سر

پوست کف سر بسیار ظریف است، به همین دلیل باید مراقب بود که به آن آسیبی وارد نشده و یا تحریک نشود. لایه‌برداری بیش از اندازه باعث بروز درد شده و به موها آسیب می‌رساند.

برس‌های مخصوص لایه‌برداری می‌توانند باعث شکسته‌شدن و نازک‌تر شدن موها شوند. در برخی موارد، ترکیبات شامپوها باعث می‌شوند تا موها خشک شده یا آسیب ببینند.

آرایشگران حرفه‌ای در خصوص انواع پوست کف سر و موها اطلاعات کافی دارند به همین دلیل مناسب‌ترین پروسه‌ها را به شما ارائه می‌دهند تا از بروز عوارض بیشتر جلوگیری نمایند.

هزینه اسکراب مو یا اسکراب کف سر

همانند دیگر فرایندهای درمانی مو، حجم، بلندی و جنس موی شما بر هزینه اسکراب سر شما تأثیر خواهد گذاشت. علاوه‌براین، اساس نوع پوست شما، مواد استفاده شده برای شما متفاوت خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید با شماره‌تلفن‌های ما در تماس باشید.

شما می‌توانید با انتخاب پکیج‌های احیای مو سالن زیبایی مریم خدایی از خدمات احیای مو استفاده نمایید. این پکیج‌ها شامل اسکراب مو، احیا و تراپی مو و درمان موخوره می‌باشد.